PROJEKTOVÝ DEN – DEN ZEMĚ

Žáci VIII. B třídy ZŠ speciální si v rámci projektového dne vyrobili stromy z recyklovaných papírových tašek. Prohlídli si prezentaci ke Dni Země. Projektový den jsme společně zakončili vybarvením a složením puzzle zeměkoule.

Mgr. Iveta Koštialiková, asis. ped. Petra Kantková, Alena Russnáková

   



VELIKONOČNÍ BERÁNCI

VELIKONOČNÍ BERÁNCI

Před VELIKONOCEMI se na dolní škole tvořilo a peklo. Děti si hrály na kuchaře, pomáhaly s přípravou i zdobením tvarohových beránků. Co všechno naše děti zvládly? Vymazat formu, rozbít vajíčka, nasypat a umíchat suroviny ručně i mixérem, vyšlehat sníh, vkládat těsto do formy a odnést do trouby. Všechny činnosti spojené s vařením a pečením je moc baví. Ochutnávka ale ze všeho nejvíce.

Kolektiv ZŠS

 

Fotogalerie zde



Dopravní výchova - projektové vyučování

Dne 12. 4. 2017 probíhalo ve 4. a 5. třídě projektové vyučování dopravní výchovy. Hlavní téma bylo zaměřeno na cyklistu - výbavu kola, způsob jízdy, dopravní značky a pravidla, bezpečné chování na silnici atd. Žáci v průběhu vyučování dokazovali své znalosti, osvojovali si další nové poznatky. V testových otázkách hledali správné odpovědi a vzájemně diskutovali. Součástí byla také jízda zručnosti, které se zúčastnili žáci, kteří si přivezli svá vlastní kola. Jelikož nám počasí nepřálo, svou jízdu zručnosti konali v tělocvičně. 

 Zapsala: Balonová Soňa

   



VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ S RODIČI

V pátek 7. 4. proběhlo v VII.B. ZŠ speciální společné tvoření rodičů a dětí zaměřené k Velikonocům.

 

            



Velikonoční výstavka dětských prací

Základní škola Jarní pořádala ve dnech 4. - 7. dubna 2017 velikonoční výstavku dětských prací. Paní ředitelka výstavku zahájila v úterý a  krátkým kulturním vystoupením přispěl Nikolas Čonka z 5.A (účastník městského kola recitační soutěže). Dětem se výrobky s velikonoční a jarní tématikou velice povedly. Výstavka byla přístupná i veřejnosti a nasbírat inspiraci přišli i žáci některých orlovských škol. Akce byla úspěšná.
       


Jaro na Jarní

Zveme všechny rodiče a přátele školy na výstavu JARO  NA  JARNÍ.

Výtvarné a rukodělné práce žáků a zaměstnanců školy vás jistě inspirují k originální výzdobě vašich domovů. Vystavené výrobky jsou částečně prodejné.

Výstavu můžete navštívit ve středu 5.4. až v pátek 7.4. 2017 vždy od 8:00 do 13:30 hod.

                                               TĚŠÍME SE NA VÁS !!!                    Mgr. Věra Vrlíková



Den porozumění autismu

 

Dne 31. 3. 2017 jsme modrými triky podpořili světový den porozumění autismu…

 

       



Žáci 3.A přivítali jaro.

Po vydařené besedě v knihovně, kde jsme se seznámili s dalším literárním útvarem – bajkou, nás naše nohy sice vedly zpět do školy, ale cestou jsem se snažili přivítat s jarem, které jsme již netrpělivě očekávali. Poznávali jsem stromy, květiny a v neposlední řadě přišlo i na opakování orientace v přírodě.

Celý den se vydařil, protože nám na cestu svítilo sluníčko.

Těšíme se na další putování přírodou v blízkém okolí školy.

Žáci 3.A s paní učitelkou

Fotogalerie zde

 



Tvoření a hry ve SPIRÁLE

Žáci ZŠ speciální navštěvují pravidelně dvakrát do měsíce klub „KUDY KAM“ ve Spirále. Ve spolupráci s učitelkami, asistenty pedagoga a vedoucí klubu se podílejí na výrobcích z papíru, doplněné přírodninami a různými materiály. Každé roční období má své kouzlo a my se jej snažíme pojmout a zachytit. Obrázky a výtvory žáků visí na nástěnce v přízemí naší školy.

Ve Spirále žáci nejen tvoří, ale také sportují, rozvíjí kolektivní hru, nenásilnou formou posilují myšlení, paměť, vizuomotoriku a to prostřednictvím speciálních pomůcek a hraček, kterým klub Kudy kam disponuje. Dopoledne strávené ve Spirále je pro naše žáky velkým přínosem.

 

Ivana Valčáková

Fotografie zde



Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Na budově Slezská 200.

11. 4. 20017 od 8:00 – 16:00.

Plakát



Ponožkový den

21. březen je Světový den Downova syndromu. Žáci přípravného ročníku a 1.třídy naší školy si tento den oblékli na každou nožku jinou ponožku, podpořili tak děti s Downový syndromem.

Rozdílné ponožky symbolizují právě příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

 



Matematický klokan 2017

 Dne 20. 3. 2007 se naše škola zapojila do mezinárodní matematické soutěže „Matematický klokan“. Soutěžili jsme ve dvou kategoriích – Cvrček, Klokánek. Celkem se zúčastnilo 20 žáků z 2. - 5. třídy. Všem účastníkům děkujeme.

 Zpracovala: Balonová Soňa



Turnaj smíšených družstev ve vybíjené

 8. 3. 2017 proběhl na naší škole turnaj smíšených družstev ve vybíjené. Turnaj byl určen pro žáky 6. - 9. ročníku ZŠ a konal se v tělocvičně školy. Na přípravě se podíleli všichni vyučující daných ročníků.

 Umístění:

 1. místo – IX. A

 2. místo – VIII. A (7., 8. tř.)

 3. místo – VI. A

 Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci své třídy.

 Mgr. Šárka Janalíková

       



KARNEVAL ŽÁKŮ SPECIÁLNÍCH TŘÍD

V pátek 24. února připravily učitelky a asistentky speciálních tříd pro děti KARNEVALOVÉ SHOW. Sešla se spousta pohádkových i reálných postav, děti si společně zatančily, převedly své masky a zhlédly pohádku o Červené Karkulce, kterou nacvičili žáci VI. B.

Nechyběly ani soutěže a sladké odměny. Páteční dopoledne si děti užily a odnesly si sebou zase jeden hezký prožitek.

 

Kolektiv ZŠS

 

 

Fotogalerie zde



Městské kolo recitační soutěže

Dne 2. 3. 2017 proběhlo v DDM městské kolo recitační soutěže, které se zúčastnili čtyři žáci naší školy (Čonka Nikolas, Cenknerová Natálie, Cenknerová Michelle, Hegedüsová Jarmila). Jsme velmi rádi, že se nám podařilo obsadit dvě vítězná místa v kategorii žáků 4. a 5. tříd, a to:

 

1. místo Cenknerová Natálie

2. místo Čonka Nikolas.

 

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy, výhercům blahopřejeme a Natálii Cenknerové držíme pěsti v okresním kole, které se bude konat dne 1. 4. 2017 v Havířově.

 

Zapsala: Balonová Soňa



Kdo chce zdravý být, musí zdravě jíst.

S tímto tématem jsme pracovali poslední týden v únoru a začátkem března v 6.B.

Předcházelo tomu vyprávění s obrázky o našem těle – co je uvnitř, kudy prochází potrava,

co je zažívací soustava a hlavně co našemu zdraví prospívá a co ne. Žáky to zaujalo natolik, že se pustili do vyhledávání a vystřihování potravin z letáků. Pak je třídili na zdravé a nezdravé , lepili je.

Nakonec jsme společně umíchali pomazánku z tvarohu a jogurtu, namazali na bagetu a ozdobili zeleninou. Všem „veselá“ a zdravá svačinka chutnala, navíc každého hodně bavilo, že si ji mohl vyrobit sám.

 Mgr. Jana Raszková a Helena Adamčíková

 

            



Výtvarná soutěž žáků 7. – 9. ročníku na téma: Požární ochrana očima dětí pro rok 2017

Na konci školního roku 2016/17 jsme se zúčastnili výtvarné soutěže pořádané Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska s názvem Požární ochrana očima dětí pro rok 2017.

V základním kole se umístili tito žáci:

1. místo PATRIK KANČÍ, VIII.A

2. místo HELENA MACHANOVÁ, IX.A

3. místo ADÉLA DAVÍDKOVÁ, IX.A

 

Nejlepší práce budou zaslány do okresního kola, které se uskuteční v dubnu 2017.

Všem vítězům blahopřejeme!

Mgr. Jiřina Mačáková

 

   



Recitační soutěž – školní kolo 2017

V pátek 17. 2. 2017 proběhlo školní kolo recitační soutěže, kterého se zúčastnilo 19 žáků. Soutěž probíhala ve třech kategoriích.

Umístění žáků v 1. kategorii:

1.      místo - Pohlodková Aneta (přípravná třída)

diplom za účast získali žáci z 1. třídy: Hrdlica Dominik, Jano Petr, Ferková Terezie

Ve 2. kategorii:

1.      místo – Hegedüsová Jarmila (3. třída)

2.      místo – Cenknerová Michelle (2. třída)

3.      místo – Turková Veronika (3. třída)

Ve 3. kategorii:

1.      místo – Cenknerová Natálie (5. třída)

2.      místo – Čonka Nikolas (5. třída)

3.      místo -  Ferko Marek, Daniš Kristián (4. třída)

Do městského kola, které se bude konat 2. 3. 2017 v DDMO postupují Hegedüsová Jarmila, Cenknerová Michelle, Cenknerová Natálie, Čonka Nikolas.

Všem žákům, kteří se zúčastnili, děkujeme a postupujícím budeme držet pěsti.

 

Zapsala: Balonová Soňa

 

Fotogalerie zde



5. A Třídní kolo recitační soutěže

 Ve čtvrtek 16. 2. 2017 proběhla v naší třídě recitační soutěž. Zúčastnili se jí všichni žáci. Každý se naučil báseň dle vlastního výběru. Všichni se moc snažili, ale vyhrát mohli jen ti nejlepší. Vítězi se stali:

* 1. místo Čonka Nikolas

* 2. místo Cenknerová Natálie

* 3. místo Malovaniková Renata

* Horváthová Eva

Výherci postupují do školního kola recitační soutěže. Držíme všem palce.

Zapsala: Balonová Soňa

   



CANISTERAPIE

Žáci ZŠ speciální se opět setkali s pejsky Lobym a Justou. Tentokrát kromě polohování si pro ně terapeutky připravily vestičky s označením canisterapeutický pes, které jim mohly děti připnout. Vyzkoušely si přeskoky přes lavičku, nahmatat psí páteř a spočítat mu žebra. Děti na vozíčku se přesvědčily, že jejich psí kamarádi mají dostatek síly na to, aby je mohli táhnout.

Setkání se všem moc líbilo a už se těšíme na další.

Mgr. Iveta Koštialiková

 

CANISTERAPIE

Žáci ZŠ speciální se opět setkali s pejsky Lobym a Justou. Tentokrát kromě polohování si pro ně terapeutky připravily vestičky s označením canisterapeutický pes, které jim mohly děti připnout. Vyzkoušely si přeskoky přes lavičku, nahmatat psí páteř a spočítat mu žebra. Děti na vozíčku se přesvědčily, že jejich psí kamarádi mají dostatek síly na to, aby je mohli táhnout.

Setkání se všem moc líbilo a už se těšíme na další.

Mgr. Iveta Koštialiková

 

              

 



SNĚHULÁCI PRO AFRIKU

Naše škola se zapojila do charitativního projektu SNĚHULÁCI PRO AFRIKU.Žáci stavěli sněhuláky a za každého se zaplatilo startovné va výši 50,- Kč. Celkem jsme postavili 9 sněhuláků a tak přispěli celkovou částkou 450,-Kč. Výtěžek z celé akce bude použit na pořízení pomůcek do škol v Africe. A také jízdních kol, aby se děti ze vzdálených míst mohli dopravit do školy.

 

         



Mám právo na bezpečný život

Ve středu 8. 2. 2017 se žáci 4. A a 5. A zúčastnili projektu organizace PREVALIS, který byl zaměřen na primární prevenci negativních jevů. Velmi hravou a zajímavou formou si žáci připomněli svá práva, ale také povinnosti. Žáci diskutovali a hledali vhodná řešení možných rizikových situací a ujasnili si, na koho se mohou v případě rizikové situace obrátit. Pracovali ve skupinách a dokázali, že dovedou spolupracovat. Preventivní program byl velmi zajímavý a pro žáky přínosný.

   

Zapsala: Balonová Soňa



ZIMNÍ RADOVÁNKY A SNĚHULÁCI PRO AFRIKU

 

Poprvé v zimě hodně nasněžilo, 2. února bylo za okny bílo a nám se to zalíbilo.

 

Nevzali jsme boby, saně a nenasedli na ně.

 

Byla v nás touha a ta nás vždy láká, postavit si sněhuláka!

 

Žáci ZŠS, 5. B a 7. B sněhuláky postavili a společně se pobavili.

 

Koulovačka také byla, komu by se nelíbila.

 

Takže ZIMO, děkujeme! JARO si už zas přejeme!

 

 

 

Ivana Valčáková

 

 

 

 

        



Srdce na pravém místě

Asistentka pedagoga p. Petra Kantková se rozhodla udělat radost žáku VIII. B třídy ZŠ speciální. Rozhodla se zveřejnit na sociální síti přání Jarečka, který je velký fanda hokeje. I přesto, že se pohybuje o berličkách a ve škole používá MIV, nevynechá žádný zápas a pravidelně jezdí s maminkou a sestrou fandit do Třince.

Přání mu splnili příslušníci Městské policie Orlová, kteří Jarečkovi donesli dresy, čepici a šály s logem Vítkovic a Třince. Pan Tomáš Vahalík nechal ušít dres, na kterém je napsáno Jaroušek.

Největším poděkováním byla pro všechny rozzářená a šťastná očka Jarečka.

Děkujeme všem, kteří se rozhodli udělat radost malému fandovi hokeje.

 

Mgr. Iveta Koštialiková

     



5. A „Sněhulák pro Afriku“

Dne 2. 2. 2017 jsme se také zapojili do projektu „Sněhuláci pro Afriku“ a s plným nasazením jsme se vrhli do stavění sněhuláků. Žáci byli pilní, moc se snažili, práce je velmi bavila a výsledkem je krásná sněhuláčí škola.

 Zapsala: Balonová Soňa

 

Fotogalerie zde



Žáci Základní školy speciální na návštěvě v ZUŠ

Jelikož Základní umělecká škola v Orlové-Porubě pořádá výstavu haptických pomůcek až do konce měsíce ledna, s radostí jsme přijali pozvání na tento projekt žáků ZUŠ v Uherském Hradišti a v hojném počtu jej ještě stihli ve středu 25. 1. 2017 navštívit. Výstava je putovní, od února již tuto zajímavou projekci přivítá Brno. Všechny výrobky a pomůcky vyrobili žáci výtvarného kroužku v Uherském Hradišti, které inspirovala jejich nevidomá učitelka hudby. Návštěvníci mají jedinečnou možnost si všechny pomůcky a výtvory osahat, pohrát si s nimi, zabavit se, prozkoumat. Výstava byla velmi přínosná, inspirativní a všem se nám moc líbila.

Mgr. Radka Kamýčková

 

   



Ředitelské volno

Vážení rodiče,

v pondělí 30. ledna 2017 budou mít žáci vzdělávaní ve školní budově Slezská 200 1 den ředitelského volna. Tento den nemají žáci nárok na oběd, školní družina bude v provozu od 11:40 - 15:10 hodin.

Zdůvodnění: budova je bez elektrické energie

                                                                                            Mgr. Věra Vrlíková



Sněhuláci – V. A

 

Je zima a venku konečně napadl sníh. A ke každé správné zimě patří i sněhuláci. Proto žáci dne

3. 1. 2017 vyráběli své sněhuláky. Pracovali ve skupinkách a ve třídě nám postupně vyrůstali dva sněhuláci – krabičáci. Žáci pracovali s chutí a sněhuláci se moc povedli.

 

Zapsala: Balonová Soňa

Foto zde



VÁNOČNÍ BESÍDKA

Dne 22. 12. 2016 si žáci VIII. B třídy ZŠ speciální spolu s třídní učitelkou a asistentkou pedagoga připravili vánoční besídku pro rodiče.

Nachystali jsme cukroví, kokosové řezy i chlebíčky. Nechyběly ani dárečky pod stromečkem. Rodiče spolu s dětmi si nazdobili baňku, kterou si odnesli domů. Během besídky jsme si všichni povídali, ochutnávali připravené dobroty a poslouchali koledy.

Krásné předvánoční dopoledne jsme zakončili rozdáváním dárečků pro děti i rodiče a popřáli si všechno nejlepší v roce 2017.

 

Třídní učitelka Mgr. Koštialiková Iveta a asistentka pedagoga Russnáková Alena

 

        



Předvánoční čas v I. A

Již od začátku prosince jsme se začali chystat na vánoční besídku. Prvňáčci se učili básničky, písničky a koledy.  V dalším týdnu pak pekli a zbobili perníčky. 16. 12. se  konala besídka.
Děti předvedly rodičům , co se již ve škole od září naučily, přednesly připravený vánoční program. Na závěr si vyměnily dárečky a rodičům předaly nachystané drobnosti. Nechybělo ani drobné občerstvení.   tř.uč.

             



CANISTERAPIE

Žáci ZŠ speciální se pravidelně dvakrát do měsíce setkávají s pejsky Lobym a Justou.

Děti polohovaly individuálně i skupinově. Jako odměnu pro ně měly připravené piškoty.

Všem se setkání líbilo a už se těšíme na další.

 Mgr. Iveta Koštialiková

 

        



Pečení cukroví

Žáci VIII. B třídy ZŠ speciální si předvánoční čas zpříjemnili pečením cukroví pro rodiče na besídku. Každý si vyzkoušel vykrojit různé tvary. Společnými silami jsme cukroví slepili a nazdobili.

Při pečení jsme poslouchali koledy a povídali si o Vánocích.

Třídní učitelka Mgr. Iveta Koštialiková a asistentka pedagoga Alena Russnáková

     



Bavíme se navzájem

Žáci ZŠS se již tradičně zúčastnili kulturního vystoupení Bavíme se navzájem. Na této akci se pravidelně setkávají děti s handicapem s dětmi, které navštěvují taneční kroužky v DDM v Orlové. Žáci ZŠS předvedli krásné vystoupení tematicky zaměřené na zimu a vánoční svátky - Sněhuláci bambuláci, Do rytmu se hýbej, Mikuláš, Vánoční. Děti vystupovaly spontánně, pohyb zvládly na jedničku, vzájemně se povzbuzovaly. Pochvalu zaslouží i třídní učitelky a asistentky pedagogů ZŠS za trpělivost a kreativitu při nácviku pohybových vystoupení. Děti byly za svou snahu odměněny potleskem i mikulášským balíčkem plným sladkostí. 

Děkujeme za pozvání do DDM a už nyní se těšíme na příští setkání. Tak šťastné a veselé ....

9.12.2016                                                                                                            Mgr. Marie Šnokhousová

 

Fotogalerie zde

Video zde

 

 



Zdobení vánočního stromečku

Stromku, pojď už k nám!

Ve škole tě přivítáme,

překrásně tě ustrojíme

a pěkně ti zazpíváme.

To všechno se přihodilo 2.prosince, kdy u nás ve škole proběhlo projektové dopoledne.

Všichni žáci z Jarní 400 a paní učitelky.

Fotogalerie zde



MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA V ZŠ JARNÍ

V pondělí 5. prosince naděloval Mikuláš s čertem balíčky ve speciálních třídách a posléze překvapili svou návštěvou i děti z „horní školy“. Ty jim za odměnu přednesly básničky a zazpívaly písně s mikulášskou a vánoční tematikou. Všechny děti si pondělní dopoledne s čertem a Mikulášem hezky užily!!!

 

Městem chodil Mikuláš a navštívil také nás.

Pěkně jsme ho přivítali a hezky mu zazpívali.

Čertík nás postrašil a Mikuláš obdařil.

,,Díky, díky, díky“, šeptají naše rtíky.

Děti z Jarní 400.

Fotogalerie zde



Betlém

Žáci třídy 5. A se v předvánočním čase věnovali výrobě „Betlému“, který se jim moc povedl. U tvoření zažili spoustu legrace, byli tvořiví, nápadití, dokázali spolupracovat a vytvořili krásný Betlém. Se svým výtvorem se zúčastní městské soutěže „O nejkrásnější Betlém“. Pokud se Vám dílo žáků líbí, můžete je podpořit svým hlasem v DKMO, kde bude výstava probíhat od 12. - 16. 12. 2016.

 Zapsala: Balonová Soňa

 



Mikulášské a vánoční tvoření

Mikulášské a vánoční tvoření

Krásné období těšení se na Mikuláše a Vánoce si žáci 6.B prožili v klubu „Kudy kam“ (29.11.) a v Muzeu Těšínska v DDM (2.11.) . Ve Spirále motivovala děti paní Katka k tvorbě vánočního stromku. V Muzeu Těšínska měly paní muzejnice připravenou výrobu přáníčka s motivem Mikuláše, anděla a čerta. Z hotových prací měli radost nejen žáci, ale i rodiče, kteří si je mohou prohlédnout na nástěnkách u třídy.

Dětem ze speciální třídy se prostředí klubu i muzea líbí, proto se těšíme na další spolupráci.

tř.uč. Jana Raszková

   



Vitamínový den

Dne 30. 11. 2016 proběhla na naší škole akce "Vitamínový den". Pořádalo ji MK FRUIT v rámci
projektu "Ovoce a zelenina do škol", které během roku dodává dětem na 1. stupni balíčky s čerstvým ovocem.
Zúčastnili se všichni žáci 1. stupně, kteří byli ve škole.
Děti si navlékaly na špejle špízy z připravených kousků ovoce a zeleniny a ty si pak také s chutí snědly.
Na ochutnání pak ještě dostaly na místě namixované šťávy z různých druhů ovoce a zeleniny.
Akce se dětem velmi líbila.

Zapsaly: Z. Sebroňová, E. Jámborová

Fotogalerie zde



Čte celá škola (projektové vyučování)

Datum: 16. 11. 2016

Třída: 5. A

 

 Projektový den byl zaměřen na rozvoj a podporu čtenářské gramotnosti žáků. Probíhal čtyři vyučovací hodiny. Pracovali jsme s knihou Správná pětka spisovatelky Enid Blytonové. Projektové vyučování se žákům moc líbilo. V závěru dne žáci společně vytvořili plakát, na kterém zachytili své dojmy a prožitky z celého dne.

 

Zapsala: Balonová Soňa

 

 



Soutěž ,, Naše město“.

15.listopadu se Natálie Duchková a Bryan Žiga účastnili soutěže třetích tříd základních škol o našem městě Orlová.
Reprezentantům naší školy – blahopřejeme - !
Do dalších aktivit přejeme hodně úspěchů.
Spolužáci a paní učitelky
Zapsala: Šárka Šteffková



CANISTERAPIE

Dne 15.11.2016 na ZŠ speciální proběhla ukázková hodina CANISTERAPIE. Děti se seznámily s pejsky Lobym a Justou. Mohly si je učesat, vodit je na vodítku ale i s nimi polohovat.
Všem se setkání moc líbilo a už se těšíme na další.
Mgr. Iveta Koštialiková



RECYKLOHRANÍ

Žáci VIII. B třídy ZŠ speciální se zapojili do programu RECYKLOHRANÍ aneb UKLIĎME SI SVĚT. Jeho cílem je hravou formou prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů.

Prvním úkolem bylo nasbírat vybité baterie a sestavit z nich obrys ČR. Baterií se nám podařilo nasbírat tolik, že jsme mohli vyplnit celou plochu mapy. Ve druhém úkolu jsme měli vyhledat na interaktivní mapě sběrné místo, které se nachází v okolí školy, navštívit ho a zjistit a vyplnit potřebné informace do dotazníku. Úkol byl zakončen společnou fotografií s pracovníkem, který se o odběrné místo stará.

Úkoly se všem moc líbily a vybité baterie sbíráme i nadále.

 

Třídní učitelka Mgr. Koštialiková Iveta a asistentka pedagoga Russnáková Alena

 



Divadelní představení

Dne 8. 11. 2016 se žáci zúčastnili divadelního představení „O Šípkové Růžence“, divadelního souboru Julie Jurištové. Jednalo se o klasickou pohádku na motivy Bratří Grimmů, která byla doprovázena písničkami. Představení se nám moc líbilo.

 

V Orlové 8. 11. 2016 Zapsala: Balonová Soňa



Ze života třeťáků-svět dětské duše se musí rozvíjet

V Galerii Studánka se podařilo našim třeťákům potěšit svou duši při prohlídce obrazů výtvarnice Dariny Krygiel. Tato malířka je ilustrátorkou dětských knih, časopisů, omalovánek, ale i tvůrkyní firemních log.

V tento den však nezůstalo jen u prohlídky výtvarných děl, ale došlo i na setkání s živými strašidelnými zvířaty z přírodovědného oddělení v Domě dětí a mládeže v Orlové. Tato návštěva byla součástí vzpomínkových rituálů blížícího se svátku starodávných Keltů – Halloween. Děti si vyslechly poutavou přednášku o hadech, pavoucích a dalších živých tvorech.

Po podzimních prázdninách si 3.A byla slavnostně vyzvednout diplom za svůj úspěch ve výtvarné soutěži – Svět dětské duše – na téma-Ze života hmyzu. Za kolektivní práci obsadily děti 3.místo. Diplom, drobné upomínkové předměty i celá výstava se dětem velmi líbila.

Děti z 3.A, paní asistentka a třídní učitelka

Fotogalerie zde



Halloweenské dopoledne ve speciálních třídách

V pondělí 31. 10. jsme pro žáky ze speciálních tříd připravili strašidelné dopoledne se spoustou zábavy, masek, písniček, tanečků a soutěží. Všichni se dobře bavili a určitě na skvěle prožité dopoledne budou dlouho vzpomínat.

          



Muzikohrátky ve speciálních třídách ZŠ Jarní 400

Žáci speciálních tříd naší Základní školy mají v průběhu října až prosince jedinečnou možnost prožívat kouzlo muzikoterapeutického umění předního českého multiinstrumentalisty a profesionálního umělce PaedDr. Lubomíra Holzera. Jeho terapeutický přístup spočívá ve využívání netradičních melodických a rytmických hudebních nástrojů, zpěvu a zvuků. Jejich kombinace pak neuvěřitelným způsobem působí na oblast smyslového vnímání, dochází k celkovému uvolnění od napětí a k relaxaci. Prostě zvuková masáž těla i duše.

Chtěli bychom poděkovat společnosti ArcelorMittal Ostrava a.s. za finanční podporu, která našim žákům umožňuje tyto aktivity prožívat.

Mgr. Radka Kamýčková, speciální pedagog

 

        



Autistická třída na ZŠ Jarní 400

Žáci autistické třídy ve speciální třídě naší školy se již plně adaptovali na nové školní prostředí. Bylo jim zde vytvořeno příjemné zázemí s kvalitním vybavením třídy a klidovou relaxační místností . Výchovně vzdělávací činnost zde probíhá formou strukturované výuky. V autistické třídě je snížený počet žáků a zaměřujeme se hlavně na rozvoj komunikace, trivia, jemné motoriky a sociálních dovedností.

Mgr. Radka Kamýčková, speciální pedagog

    

 



Výtvarná dílna věnovaná strašidelnému svátku Halloweenu - „Bu bu bu …“

Dýňové tvoření prožili žáci ZŠ speciální VI.B a VIII.B v Muzeu Těšínska v Orlové 17. října 2016. Paní muzejnice připravily pro naše děti zajímavý námět z papíru a polystyrenové kuličky pro výrobu malého dýňového strašidla. Všichni se ochotně zapojili a výrobek s malou či větší pomocí zvládli. Starší žáci si se zájmem prohlédli historické školní pomůcky z dob našich babiček.

Tuto akci spojili žáci VI.B s návštěvou oddělení přírodovědy v Domě dětí a mládeže. Vedoucí oddělení pan Adam Bura žákům se zájmem vyprávěl o životě chovných zvířat – o hadech, netopýrech,morčatech,želvách,rybičkách,papoušcích… Některé si mohli osahat, pohladit,nakrmit. Pro děti to byl velký zážitek,který je obohatil rozumově, smyslově i citově.

Těšíme se na další spolupráci s Domem dětí a mládeže i s Těšínským muzeem.

Třídní učitelka Jana Raszková a paní asistentka Helena Adamčíková VI.B

 

 



Tvoření v klubu „Kudy kam“

Třídy ZŠ speciální VI.B a VII.B navázaly na spolupráci se Spirálou . V minulém roce jsme docházeli do klubu Kudy kam ve Spirále ještě ze ZŠ Duha. Pro velký zájem dětí a rodičů jsme domluvili pravidelné návštěvy i po přestěhování do ZŠ Jarní.. Domluvili jsme se i na převozu žáků, zatím využíváme městskou dopravu. V klubu mají děti možnost využívat zajímavé sportovní náčiní, hrát různé sportovní hry, využívat netradiční stavebnice . Při každé návštěvě máme také nějaký cíl (většinou výtvarnou a pracovní činnost), který dopředu dohodneme s paní Kateřinou Pieterovou a ta nám připraví vše potřebné. Zatím proběhly 2 návštěvy (27.9. a 18.10.) ,ze kterých si děti odnesly krásné dráčky a dýňové obrázky. Děti mají tuto mimoškolní činnost rády a velmi se těší.

Jana Raszková a Iva Valčáková VI.B,VII.B

             



Ředitelské volno

V pondělí 31. října 2016 budou mít žáci, kteří se vzdělávají na horní škole, jeden den ředitelského volna. Tento den nebude v provozu školní družina a žáci také nemají nárok na školní oběd.

Zdůvodnění: úklid školní budovy po výměně oken na chodbách.           Mgr. Věra Vrlíková



« | 1 2 3 4 5 6 | »